Budapeszt jest jedną z najładniejszych, choć jeszcze tych niedocenianych stolic europejskich. To znajdujące się w północnej części Węgier miasto swą urokliwość zawdzięcza przede wszystkim położeniu nad Dunajem.
W ofercie biur turystycznych można odnaleźć różnorodność wypraw do Budapesztu, jednak zwykle są to wypady na kilka dni. Zwiedzenie miasta o tak bogatej kulturze w ciągu trzech, czy czterech dób jest niewykonalne. Jeśli posiadamy mało czasu, a zależy nam na tym, aby zobaczyć istotne miejsca, jakie kryje Budapeszt, Wzgórze Zamkowe będzie koniecznym punktem wyprawy. To tam położony jest Zamek Królewski, czyli kluczowy punkt turystyczny Węgier, który w otoczeniu zachwycającego Dunaju oraz oszałamiającego oświetlenia prezentuje się naprawdę wytwornie.
Pozostałymi miejscami wartymi uwagi są ozdabiające Budapeszt wiadukty. Kunszt, z którym zostały zbudowane od wieków bezustannie przyciąga podróżujących. Dwa z nich stanowią również bardzo ważne pomniki historyczne, ponieważ wiążą ze sobą dwa tereny, które niegdyś były oddzielnymi, całkowicie samodzielnymi miastami, a są to Peszt oraz Buda.
Budapeszt jest atrakcyjnym kierunkiem turystycznym z uwagi na swą niewyeksploatowaną przez podróżników kulturę. W restauracjach ciągle prym wiodą regionalne potrawy, a nie tak zwany fast food, który dominuje aktualnie kuchnie europejskie. Tamtejsi mieszkańcy są serdeczni i tak bardzo obyci, iż komunikacja nie stanowi najmniejszego kłopotu, nawet wtedy gdy przychodzi im konwersować z osobą, z którą nie dzielą jednego języka. Dzięki temu miasto, mimo iż otwarte na turystów, zachowuje swoją indywidualną tożsamość.