Góry są piękne. Czy to polskie – Tatry, Sudety, Beskidy – czy jakiekolwiek inne, zagraniczne, mniej lub chętniej wybierane jako cel zorganizowanych wypraw. Co roku do położonych w górach miejscowości trafiają setki turystów, którzy pragną podziwiać widoki, zwiedzać i próbować samodzielnego zdobywania szczytów.

Pomimo niezaprzeczalnych walorów estetycznych, góry należą do najbardziej niebezpiecznych regionów i dużo słyszy się o poważnych zagrożeniach, jakie kryją. Skomplikowane trasy, głębokie przepaści i spadające znienacka lawiny to tylko część niebezpieczeństw czyhających na turystów. Na szczęście, wielu można uniknąć, korzystając z wypoczynku w górach w rozsądny sposób, słuchając ostrzeżeń pogodowych oraz poruszając się wyłącznie wytyczonymi szlakami. Piękne krajobrazy czy też górską faunę i florę można podziwiać, chodząc bezpieczną trasą w towarzystwie przewodnika. Często kluczową kwestią staje się właściwa organizacja wypoczynku; gdy na wakacjach w górach wieje nudą, turyści zaczynają samodzielnie wędrować po okolicy i nie zawsze dobrze trafiają. Gdy jednak nie brakuje atrakcji, nikt nie ma czasu na własną rękę szukać wrażeń. Wtedy ryzyko znalezienia się w obliczu niebezpieczeństwa jest znacznie mniejsze.

Rozsądna turystyka górska uwzględnia właściwe przygotowanie się do specyfiki terenu, pory roku i charakterystycznej dla gór, zmiennej i bardzo dynamicznej pogody. Nawet jeśli coś pójdzie niezgodnie z planem, plecak wyposażony w apteczkę, latarkę i liny, a także mocne buty i nieprzemakalna odzież mogą uratować turystę przed wychłodzeniem lub ugrzęźnięciem w jakiejś rozpadlinie. Wyruszając na jakąkolwiek dłuższą wyprawę, niezależnie od swoich umiejętności, należy bezwzględnie trzymać się planu – wszelkie zboczenia z planowanej trasy utrudniają ewentualny ratunek. Oczywiście przed podróżą trzeba poinformować innych, dokąd się wyrusza i mniej więcej na jak długo. Pogoda może być różna; warto zapoznać się z aktualną prognozą i ubrać się tak, by żadna zmiana nie okazała się zaskakująca. Jeśli zapowiadane są silne wiatry, mgły i ulewy, lepiej nie wyruszać na dalekie wyprawy, bo jest to ryzykowne bardziej niż w pogodne dni. Niektóre szlaki wymuszają stałą ostrożność, a gdy nie widać okolicy z powodu mgły lub deszczu, ciężko jest uważać.

Warto dopasować plan wycieczki do swoich umiejętności związanych z pokonywaniem różnych typowych dla gór przeszkód. Zaawansowani we wspinaczce turyści nie będą potrzebowali przewodnika, ale i oni nie powinni przesadzać z trudnością stawianych przed sobą wyzwań. To w końcu tylko wakacje, a nie obóz przetrwania. Zdobywanie szczytów wymaga odpowiedniego przygotowania i doskonałej kondycji, więc nie warto porywać się na coś takiego nagle pod wpływem impulsu. Osoby niedoświadczone nie powinny zbaczać z popularnych tras. Krajobraz górski bywa zwodniczy, czasami wśród zielonych hal i kosodrzewiny kryją się głębokie rozpadliny, a pozornie łatwe do pokonania zbocza i wzniesienia miewają trudniejsze fragmenty czy nawet całe ściany. Dodając do tego możliwość szybkiej zmiany pogody, można bardzo szybko znaleźć się w sytuacji bez wyjścia. Wtedy pozostaje czekać na reakcję służb ratunkowych.