Twoi dziadkowie mieli dosyć mało wyboru spędzania wakacji zagranicą. Popularnym celem wyjazdów zagranicznych, o ile w ogóle ten mógł odbyć się, istniały właśnie nazywane demoludy, czyli kraje demokracji ludowej. Spośród nich niesłychanie atrakcyjna była Bułgaria, a w niej lubiany kurort Słoneczy Brzeg nad Morzem Czarnym. To tam nabywali odwiedzający z okolicznej całej Europy Wschodniej, poszukując odrobiny luksusu. Faktycznie że mogliśmy to tam wypatrzyć.
Można sobie przedstawić owe wyprawy twoich rodzin. W celu oszczędzania większość rzeczy pakowano ze sobą, bezspornie stanowiło to zarówno pożywienia. Niewielkie autka, zapakowane po dach przetworami oraz zupami w proszku, naturalnie bez klimatyzacji, bez problemów jechały tysiące kilometrów, aby finalnie przybyć do Bułgarii. Na miejscu należało zawartość samochodu wyjąć i jakoś się rozlokować.
A wówczas można było nareszcie jedynie wylegiwać się na plaży oraz się opalać. Słoneczny Brzeg Kraj ma to do siebie, że ładna pogoda tam zwykle dopisuje, toteż nie istniało niebezpieczeństwo, może odpoczynek się nie uda. Z zasady goście wracali stamtąd wymęczeni podróżą, lecz szczególnie odpoczęci i stosunkowo dumni z wolnego czasu w tym popularnym słonecznym kurorcie.