W ciągu minionych kilku lat niesamowicie rozchwytywany na wyprawy stał się kierunek wschodni. Jest tam wiele ciekawych państw – każdy zupełnie odmienny. Wśród tych egzotycznych dla nas ciekawostek, Japonia bywa nierzadko pomijana. Tymczasem, jest to kraj niebywale urokliwy, mogący pochwalić się ciekawą historią, kulturą oraz mający do zaoferowania odwiedzającym wiele atrakcji.

Piękna architektura
Architektura Japonii, kraju inaczej nazywanego krainą Kwitnącej Wiśni, to fantastyczny przykład typowo wschodniego budownictwa, które wykorzystuje w znacznym stopniu drewno oraz jego niesamowite właściwości. Cechą charakterystyczną tego stylu jest minimalizm, prostota i zamiłowanie do otaczającej przestrzeni. Japończycy w każdym calu przejawiają też ogromną miłość do natury – nie uważają się oni jej panami, a wręcz przeciwnie, wierzą, że są jej częścią. Klasyczne japońskie budynki są często asymetryczne i łatwo w nich zauważyć wpływy chińskie lub buddyjskie. Będąc w kraju Kwitnącej Wiśni warto zwiedzić wioskę nazywaną Shirakawa-gō, zabytek znajdujący się na liście UNESCO.

Kultura picia herbaty
Chanoyu to nazwa japońskiej ceremonii parzenia i picia herbaty. Jest to zdecydowanie podniosłe i eleganckie wydarzenie, stąd jest ono zwane ceremonią. Nastroje panujące podczas ceremonii to spokój i powaga, a całość odbywa się w myśl ściśle określonych zasad. Wykorzystuje się odpowiednią zieloną herbatę zwaną „matcha”, czyli specjalny rodzaj zielonej herbaty w formie proszku. Odmierzona ilość sproszkowanych liści herbaty powinna zostać zalana wodą o odpowiedniej temperaturze, a następnie bardzo dokładnie rozmieszana przyrządem przypominającym wyglądem pędzel do golenia. W dużych miastach kraju Kwitnącej Wiśni, tak jak na przykład Kioto, są często organizowane eleganckie pokazy ceremonii zaparzania i picia herbaty. Zdecydowanie dobrze jest, w miarę możliwości, w niej uczestniczyć.

Gejsze
Gejsza, w przeciwieństwie do powszechnej opinii, zdecydowanie nie jest tak zwaną, pejoratywnie odbieraną w naszej kulturze „osobą do towarzystwa”. Wręcz przeciwnie, jest to osoba o nadzwyczajnych umiejętnościach artystycznych, zabawiająca gości tańcem, śpiewem oraz grą na tradycyjnych instrumentach. Geisha jest także kobietą, która może prowadzić ceremonię zaparzania i picia herbaty. Co ciekawe, zostanie geishą nie jest wcale łatwe – niezbędny jest bardzo długi, bo aż sześcioletni czas szkolenia, podczas którego kobieta jest określana jako „maiko”. W tym tak długim czasie, maiko uczy się historii, sztuki, stosowania dobrych manier ale również poznaje literaturę i poezję. Geishe są niesamowicie wpływowymi kobietami, odgrywającymi ważną rolę zarówno w polityce jak i w gospodarce kraju Kwitnącej Wiśni. Rozpoznać geishę jest bardzo łatwo – na przykład po charakterystycznym makijażu oraz pięknych kimonach.
Kraj Kwitnącej Wiśni należy do tych krajów, które niestety nie są zbyt tanie, jeśli chodzi o podróżowanie i zwiedzanie. Planując podróż w ten region świata, dobrze byłoby wszystko skrupulatnie zaplanować, również szczegóły związane z transportem na terenie kraju. W sieci znajduje się ogromna ilość poradników na ten temat, jak również wiele cennych informacji można znaleźć na tematycznych forach dla podróżników. Najlepiej jest czerpać informacje z pierwszej ręki, od osób, które już odwiedziły kraj Kwitnącej Wiśni.