Ze względu na znaczną od Europy Kanada nie jest często odwiedzanym krajem przez Polaków i Europejczyków. Bilety lotnicze są dosyć drogie (w granicach 3000 złotych tam i z powrotem), podróż długa, a sam kraj nie znajduje się w gronie najtańszych. Jeżeli już wybieramy się w kierunku Ameryki Północnej, w większości przewagę mają Stany Zjednoczone, najprawdopodobniej z uwagi na swoją popularność i modę. Mimo wszystko Kanada jest bardzo ciekawym celem podróżniczym – jest to kraj anglojęzyczny więc w dobie ogólnej znajomości tego języka nie powinno być kłopotów z podróżowaniem po tym kraju.

Dlaczego warto odwiedzić ten kraj?
Ze względu na położenie, istnieje tam ogromne zróżnicowanie zarówno w zakresie krajobrazów, jak również żyjących tam zwierząt. Wyjątkowo interesujące są występujące tam gatunki, niespotykane w Europie, na przykład kanadyjskie łosie, niedźwiedzie grizzly oraz polarne, a także wieloryby. Na północy, w preriowej prowincji nazwanej Manitoba, można obserwować jesienne wędrówki wielu różnych gatunków zwierząt, typowych tylko dla tych obszarów. Przemieszczają się z głębi lądu w stronę wybrzeża. Dodatkowo, bezkonkurencyjną atrakcją są tam też zorze polarne, inaczej mówiąc zapierające dech w piersiach kolorowe smugi na niebie – można je uchwycić jedynie w sezonie zimowym.
Na pograniczu ze Stanami Zjednoczonymi mieści się kolejna godna zobaczenia atrakcja – znany na całym świecie wodospad Niagara. Podróżni z wszystkich zakątków świata udają się tam by na własne oczy ujrzeć to ogromne zarazem piękne oraz przerażające zjawisko.
Z dużych miast, zdecydowanie do odwiedzenia rekomendowane są zarówno Vancouver również Toronto. Vancouver zlokalizowane jest we wschodniej części kraju (Brytyjska Kolumbia), natomiast Toronto mieści się we wschodniej części i jest przykładem regionu dwujęzycznego (angielsko-francuskiego). Oba miasta proponują turystom muzea oraz inne interesujące punkty do zwiedzania, oraz fantastyczne możliwości zakupowo-rozrywkowe.
Wszystkim osobom, które chciałyby poznać, jak życie wygląda w nisko zaludnionych regionach, miasteczkach o bardzo małej liczbie ludności, poleca się zwiedzenie północno-zachodnich części kraju, gdzie ludzie żyją w zgodzie z naturą, czas upływa wolniej i bez większych trudności można zaobserwować poruszające się swobodnie Karibu i łosie na tle uroczych i mało przekształconych krajobrazów.

Rodowici mieszkańcy
Jak większość regionów świata, Kanada także posiada swych rdzennych mieszkańców. Chociaż powszechnie przyjęło się określać ich Eskimosami, to właściwa nazwa tej grupy etnicznej to Innuici. Zamieszkują oni obszary o klimatach polarnym i subarktycznym, a przybyli oryginalnie z terytoriów azjatyckich. Podstawowymi składnikami ich diety jest surowe mięso fok i wielorybów, a w związku ze stale rosnącym poziomem zanieczyszczeń i redukcją obszarów naturalnych obszarów występowania tych zwierząt, Innuici pozostawieni są wobec ogromnego zagrożenia – spożywania skażonego jedzenia.
Niezależnie od tego, w jakim celu podróżuje się do Ameryki Północnej, zdecydowanie warto zwiedzić kanadyjskie miasta i zjawiskowe, naturalne tereny poza nimi. Kraj ten jest przepiękny i jest jednym z już niewielu, które w obecnych czasach mogą pochwalić się obszarami, na których wpływ działalności człowieka i urbanizacji jest w dalszym ciągu niewielki i szczęśliwie niemożliwy do dostrzeżenia.